Mišo Hudák: Najväčšiu zmenu by som si prial v sebavedomí mesta a jeho ľudí

Pri kandidatúre mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry je súčasťou realizačného tímu aj Košičan - Mišo Hudák. Je zakladateľom občianskeho združenia Východné pobrežie, ktoré sa venuje urbánnemu a kultúrnemu rozvoju Košíc.

Aká je tvoja úloha pri kandidatúra Prešova na EHMK 2026?
Kladiem nepríjemné otázky, ponúkam pohľad z odstupu, počúvam, konzultujem. Dôležité je, že prihláška od začiatku vznikala a vzniká ako spoločné úsilie prešovskej kultúrnej a tvorivej obce.

Prečo si sa stal súčasťou tímu?
Prešov s Košicami môžu mať nekonečný ambivalentný vzťah, ale vnímam to ako spolužitie dvoch súrodencov, ktorí sa na oko trieskajú, ale pritom sa majú strašne radi. Prepojení medzi mestami je nespočítateľne a ak si odmyslím 15-minútovú cestu diaľnicou, rozumiem Prešovu a Košiciam ako dynamickému súmestiu, ktoré sa navzájom ovplyvňuje omnoho viac, ako by sme si dokázali priznať.
Pracovať a spoznávať sa s ľuďmi v Prešove som nezačal pri práci na EHMK 2026, ale pred mnohými rokmi. Kúsok pomôcť mi prišlo ako úplne prirodzená vec bez sekundy premýšľania.

Má podľa teba šancu Prešov kandidatúru vyhrať?
Prešov má šancu byť emancipovaným mestom s kultúrou ako základným hnacím motorom verejného života. Kandidatúra aj víťazstvo tomu môžu pomôcť, ale nemali by byť jedinou možnosťou ako to dosiahnuť.

Čo hovoríš na víziu Prešova 2026?
Veľmi pozitívne vnímam, že kultúra sa nechce starať len o svoje potreby, ale vie pracovať ďaleko za svojimi hranicami. Z prihlášky je jasný postoj a uvedomovanie si potreby nielen rozmanitého kultúrneho života, ale aj demokratických princípov, rovnosti, príležitostí pre úplne všetkých, environmentálnych výziev a nikdy nekončiacej práce na dobrom živote v meste s udržateľnou budúcnosťou.

Ako podľa teba titul EHMK zmení Prešov?
Úplne prvoplánovo verím, že začnú medzi Prešovom a Košicami jazdiť vlaky každých 20 minút počas celého dňa, počas celého roka!
Najväčšiu zmenu by som si prial v sebavedomí mesta a jeho ľudí, nielen tých, ktorí tvoria kultúru a tvorivé odvetvia. Sebavedomie robiť väčšie, silnejšie veci, nebáť sa ostať doma a osobne sa pričiniť o zmeny k lepšiemu.
Signálom by bol návrat niektorých expatov, ktorí pochodili svet a v čase, keď si chcú založiť rodinu, sa vrátia do Prešova, lebo by to už nemuselo znamenať len domov, ale zároveň aj dobré miesto na realizovanie svojich ambícií.

Aké konkrétne rady aj na základe svojich skúseností si dal realizačnému tímu?
Zrozumiteľná komunikácia, spoločný postup, viac sebavedomia a najmä nezhadzovať a nezahadzovať svoju vlastnú prácu.

Čo je podľa teba na kandidatúre najťažšie?
Pospájať silné individuality do jedného spoločného Tatrana.

A podarilo sa to podľa teba zvládnuť?
Ešte sa všetko len začína, môžeme si túto otázku zopakovať o 5 rokov.

Je niečo, čo by si odkázal Prešovčanom-hejterom?
Nesprávnym smerom používate svoju energiu.