Aktuality

Veľký krok pred nami: čaká nás prezentácia a obhajoba bidbooku

1. február 2021

Takmer pred rokom, vo februári 2020, sme sa začali pohrávať s myšlienkou kandidatúry mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Po formovaní realizačného tímu, získaní podpory mesta a príprave celého projektu sme 15. decembra 2020 uzavreli našu akúsi 1. snahu. Jej výsledkom je prvý bidbook s víziou a plánom pre budúcnosť Prešova.
Zobraziť celý článok

Z periférie do Európy

31. január 2021

Kandidatúra mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 predstavuje pre naše mesto príležitosť na komplexnú transformáciu verejného života, hodnôt kultúry, mestského života a identity prostredníctvom realizácie multilaterálnych projektov prepájajúcich rôzne oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu.
Zobraziť celý článok

Tomáš Burger: EHMK je o tom, ako by malo naše mesto vyzerať v roku 2026 a nie ako vyzerá dnes

27. január 2021

Budúcnosť kultúry v Prešove sa okrem jej rôznych foriem a širokého spektra podujatí spája aj s oblasťami, ktoré na prvý pohľad s kultúrou nesúvisia. Sú však faktormi ovplyvňujúcimi celkovú kvalitu života v meste, a teda aj toho kultúrneho. O infraštruktúre v meste a jej vízii sme sa zhovárali s Tomášom Burgerom, dopravným aktivistom.
Zobraziť celý článok

GABRIEL PAĽA: ĽUDIA V PREŠOVE SI TITUL EHMK ZASLÚŽIA

16. január 2021

Neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta je už viac ako 20 rokov aj Prešovská univerzita. S Gabrielom Paľom, prorektorom pre vedu, umenie, šport a akreditáciu, sme sa porozprávali o vnímaní EHMK aj vízii Prešova v roku 2026.
Zobraziť celý článok

Lenka Bucková: Prešov má čo ponúknuť, dôležité je aj vedieť sa predať

9. január 2021

Kultúra v rôznych formách žije v meste aj vďaka podnikom, ktoré sa jej rozhodli dať priestor a ponúkajú návštevníkom často to, čo by nikde inde nenašli. Za takým podnikom a kreatívnym priestorom stojí aj členka realizačného tímu Prešov EHMK 2026 Lenka Bucková - aktivistka a majiteľka kníhkupectva a kaviarne Libresso Books & Coffee.
Zobraziť celý článok

MESTSKÁ OÁZA BUDE POTREBOVAŤ PO JEJ OBNOVE TRVALÉHO SPRÁVCU NA ZVEĽAĎOVANIE A UDRŽIAVANIE

7. január 2021

Priestor bývalej Mestskej oázy v Prešove, vybudovanej vďaka nadšeniu neziskovej organizácie urbanika, n.o., sa nachádza na začiatku Okružnej ulici vedľa budovy elektrární. Vďaka verejnej návrhovej súťaži, ktorú ešte v septembri 2020 vyhlásilo spoločne mesto Prešov a FEAD - Festival architektúry, dostane bývalá Mestská oáza nový vzhľad a ako verejný priestor aj koncepčné využitie v atraktívnom území centra mesta.
Zobraziť celý článok

Mesto Prešov zaslalo prihlášku na titul Európske hlavné mesto kultúry

21. december 2020

Prešov má za sebou významný krok v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Projektovému tímu sa podarilo úspešne dokončiť a odovzdať takzvaný Bid Book. Reštart kultúry v Prešove však stále pokračuje.
Zobraziť celý článok

LIGHTLAB - SVITÁ PRE PREŠOVSKÉ SOLIVARY OPÄŤ NÁDEJ?

13. december 2020

Zámer revitalizácie prešovských Solivarov nadobudol prvé reálne kontúry. Areál počas uplynulého víkendu na chvíľu zažiaril v podobe svetelnej inštalácie, a to pod taktovkou umelcov podieľajúcich sa na kandidatúre k projektu Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK).
Zobraziť celý článok

Adriana Totiková: Prešovskí divadelníci majú neustálu chuť tvoriť

12. december 2020

Súčasťou Prešova je už od roku 1944 Divadlo Jonáša Záborského, ktoré vzniklo ešte ako Slovenské divadlo v Prešove. Okrem neho v mesto pôsobí viacero divadelných zoskupení, ktoré rezonujú nielen na domácej scéne. Akú budúcnosť môže priniesť titul EHMK 2026 divadelnému umeniu v našom meste? Opýtali sme sa divadelnej a televíznej režisérky, členky realizačného tímu Adriany Totikovej.
Zobraziť celý článok

Mišo Hudák: Najväčšiu zmenu by som si prial v sebavedomí mesta a jeho ľudí

11. december 2020

Pri kandidatúre mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry je súčasťou realizačného tímu aj Košičan - Mišo Hudák. Je zakladateľom občianskeho združenia Východné pobrežie, ktoré sa venuje urbánnemu a kultúrnemu rozvoju Košíc.
Zobraziť celý článok

RENÉ PAVLÍK: ĽUDIA BY MALI ZAČAŤ VNÍMAŤ KULTÚRU A CESTOVNÝ RUCH AKO NIEČO PODSTATNÉ PRE SVOJ ŽIVOT

8. december 2020

Kultúra a cestovný ruch sú neustále na okraji záujmov spoločnosti. Ako by mohol zisk titulu Európskeho hlavného mesta kultúry pomôcť nakopnúť tieto odvetvia, aby sa Prešov rozvíjal aj v tejto sfére? Súčasťou realizačného tímu je aj René Pavlík, ktorý je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Šariš (OOCR), ktorý má na to jasný názor.
Zobraziť celý článok

LACO ŠANDOR: NAŠÍM CIEĽOM JE NAVRHNÚŤ ZÁZEMIE, V KTOROM SA BUDE TVORIŤ KULTÚRA O 5 ROKOV

4. december 2020

Titul Európske hlavné mestu kultúry môže v Prešove reštartovať kultúrny život. Zároveň je však príležitosťou na to, aby naše mesto zmenilo svoju tvár. Preto sú súčasťou realizačného tímu EHMK ľudia z oblasti architektúry a urbanistiky. Takým je aj Laco Šandor, zakladajúci člen neziskovej organizácie Urbanika.
Zobraziť celý článok

Martin Višňovský: V prvom rade treba treba zmeniť vnímanie ľudí - kultúra nie je príťaž

1. december 2020

K Prešovu hudobníci patria tak, ako kedysi k mestu patrila soľ. Sú výraznou súčasťou kultúrneho diania v meste, preto, samozrejme, ani v realizačnom tímu EHMK nechýbajú zástupcovia z hudobného priemyslu. Jedným z nich je aj Martin Višňovský zo skupiny Chiki Liki Tu-a, ktorý zároveň vedie kultúrny priestor Stromoradie.
Zobraziť celý článok

APOLÓNIA SEJKOVÁ: KULTÚRNU VYSPELOSŤ KOMUNITY SPOZNÁTE PODĽA TOHO, AKO DBÁ NA TÝCH NAJZRANITEĽNEJŠÍCH

27. november 2020

Vízia pre Prešov v roku 2026 je, aby bol Prešov mestom, ktoré poskytuje možnosti na kvalitný život pre všetkých, bez rozdielu národnosti, etnicity, sociálneho zázemia. A práve preto je dôležité otvárať aj otázku marginalizovaných skupín. Možno projekt EHMK túto tému nerieši priamo, ale vie na ňu upozorňovať a snáď aj meniť na ňu názor. Preto je členkou realizačného tímu aj Apolónia Sejková, ktorá sa venuje tejto oblasti.
Zobraziť celý článok

MARKA STAVIARSKA: S EHMK MÁME ISKIERKU NÁDEJE, JE POTREBNÉ JU ROZFÚKAŤ

10. november 2020

Prešovu prischlo označenie slovenský Seattle. Hudobníci však nie sú jediní umelci z kultúrnej sféry. Príkladom je aj Marka Staviarska - autorka detských knižiek a producentka filmu Loli Paradička.
Zobraziť celý článok

INGRIDA VAŇKOVÁ: NEJDE LEN O TO ROBIŤ KULTÚRU, CIEĽOM JE TRANSFORMOVAŤ TVÁR MESTA

9. november 2020

Ako prebieha hodnotenie projektov na európskej úrovni, medzi ktoré patrí aj projekt Prešov EHMK 2026? Opýtali sme sa členky tímu Ingridy Vaňkovej, ktorá je vysokoškolskou pedagogičkou, členkou národných a medzinárodných vedeckých, vzdelávacích a rozvojových projektov, hodnotiteľkou projektov, expertkou na monitorovanie projektov a v neposlednom rade prekladateľkou.
Zobraziť celý článok

SOŇA HATOKOVÁ: PREŠOV MÔŽE BYŤ PRÍKLADOM UDRŽATEĽNÉHO MESTA

6. november 2020

Titul Európske hlavné mesto kultúry presahuje oblasť kultúry - jeho súčasťou je aj téma udržateľnosti. O tom, aké vyhliadky má Prešov ako udržateľné mesto, sme sa porozprávali so Soňou Hatokovou, členkou realizačného tímu a riaditeľkou Greencubatora.
Zobraziť celý článok

Meníme tvár mesta: Na prešovské cesty vyrazili výnimočné autobusy

23. október 2020

Flotilu prešovskej MHD od 23. októbra 2020 doplnili dva netradičné autobusy. Tieto vozidlá hneď na prvý pohľad upriamia pozornosť cestujúcich na kandidatúru mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Zobraziť celý článok

Jana Migašová: Vizuálne umenie v Prešove potrebuje pavučinu ľudí a vzdelávanie verejnosti

20. október 2020

Kultúra, to nie sú len koncerty a divadlá, ale aj výtvarné a vizuálne umenie, ktoré so širokou verejnosťou komunikuje - či už priamo na výstavách, alebo aj vo verejnom priestranstve. Prešov ako kandidát na titul EHMK 2026 rieši aj otázku budúcnosti vizuálneho umenia. Tím odborníkov, ľudí z praxe a nadšencov vedie Jana Migašová, pedagogička Inštitúte estetiky a umeleckej kultúry FF UNIPO.
Zobraziť celý článok

Rozhovor s Matúšom Bincom, členom realizačného tímu a spoluautorom projektu Prešov 2026

9. október 2020

Kandidatúra Prešova na titul Európske hlavné mesto kultúry prišla možno nečakane a mnohých určite aj prekvapila. O tom, kto stojí za kandidatúrou a aké sú vízie pre Prešov v budúcnosti, sme sa porozprávali s Matúšom Bincom, členom realizačného tímu a spoluautorom projektu Prešov 2026.
Zobraziť celý článok

Na Townhall meetingu v Prešove sa hľadali nové impulzy pre región

23. október 2020

V Prešove sa stretli politickí lídri regiónu so zástupcami súkromného sektora, aby hľadali riešenia na zvýšenie konkurencieschopnosti prešovského regiónu.
Zobraziť celý článok

Prípravný tím kandidatúry Prešova na EHMK 2026 musí bojovať aj s verejnou mienkou

20. júl 2020

Na úspešnú kandidatúru Prešova na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 je potrebné spojiť sily.
Zhodli sa na tom hlavní aktéri zainteresovaní na projekte kandidatúry.

Zobraziť celý článok

V roku 2026 budú titul Európske hlavné mesto kultúry hostiť SR a Fínsko.

4. jún 2020

Mesto Prešov sa rozhodlo uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2026. Poslanci na štvrtkovom rokovaní schválili prípravu a podanie prihlášky. Výzvu vyhlásilo koncom minulého roka Ministerstvo kultúry SR. Víťazné slovenské mesto bude známe najneskôr v decembri 2021.

Zobraziť celý článok