Aktuality

MARKA STAVIARSKA: S EHMK MÁME ISKIERKU NÁDEJE, JE POTREBNÉ JU ROZFÚKAŤ

10. november 2020

Prešovu prischlo označenie slovenský Seattle. Hudobníci však nie sú jediní umelci z kultúrnej sféry. Príkladom je aj Marka Staviarska - autorka detských knižiek a producentka filmu Loli Paradička.
Zobraziť celý článok

INGRIDA VAŇKOVÁ: NEJDE LEN O TO ROBIŤ KULTÚRU, CIEĽOM JE TRANSFORMOVAŤ TVÁR MESTA

9. november 2020

Ako prebieha hodnotenie projektov na európskej úrovni, medzi ktoré patrí aj projekt Prešov EHMK 2026? Opýtali sme sa členky tímu Ingridy Vaňkovej, ktorá je vysokoškolskou pedagogičkou, členkou národných a medzinárodných vedeckých, vzdelávacích a rozvojových projektov, hodnotiteľkou projektov, expertkou na monitorovanie projektov a v neposlednom rade prekladateľkou.
Zobraziť celý článok

SOŇA HATOKOVÁ: PREŠOV MÔŽE BYŤ PRÍKLADOM UDRŽATEĽNÉHO MESTA

6. november 2020

Titul Európske hlavné mesto kultúry presahuje oblasť kultúry - jeho súčasťou je aj téma udržateľnosti. O tom, aké vyhliadky má Prešov ako udržateľné mesto, sme sa porozprávali so Soňou Hatokovou, členkou realizačného tímu a riaditeľkou Greencubatora.
Zobraziť celý článok

Meníme tvár mesta: Na prešovské cesty vyrazili výnimočné autobusy

23. október 2020

Flotilu prešovskej MHD od 23. októbra 2020 doplnili dva netradičné autobusy. Tieto vozidlá hneď na prvý pohľad upriamia pozornosť cestujúcich na kandidatúru mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Zobraziť celý článok

Jana Migašová: Vizuálne umenie v Prešove potrebuje pavučinu ľudí a vzdelávanie verejnosti

20. október 2020

Kultúra, to nie sú len koncerty a divadlá, ale aj výtvarné a vizuálne umenie, ktoré so širokou verejnosťou komunikuje - či už priamo na výstavách, alebo aj vo verejnom priestranstve. Prešov ako kandidát na titul EHMK 2026 rieši aj otázku budúcnosti vizuálneho umenia. Tím odborníkov, ľudí z praxe a nadšencov vedie Jana Migašová, pedagogička Inštitúte estetiky a umeleckej kultúry FF UNIPO.
Zobraziť celý článok

Rozhovor s Matúšom Bincom, členom realizačného tímu a spoluautorom projektu Prešov 2026

9. október 2020

Kandidatúra Prešova na titul Európske hlavné mesto kultúry prišla možno nečakane a mnohých určite aj prekvapila. O tom, kto stojí za kandidatúrou a aké sú vízie pre Prešov v budúcnosti, sme sa porozprávali s Matúšom Bincom, členom realizačného tímu a spoluautorom projektu Prešov 2026.
Zobraziť celý článok

Na Townhall meetingu v Prešove sa hľadali nové impulzy pre región

23. október 2020

V Prešove sa stretli politickí lídri regiónu so zástupcami súkromného sektora, aby hľadali riešenia na zvýšenie konkurencieschopnosti prešovského regiónu.
Zobraziť celý článok

Prípravný tím kandidatúry Prešova na EHMK 2026 musí bojovať aj s verejnou mienkou

20. júl 2020

Na úspešnú kandidatúru Prešova na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 je potrebné spojiť sily.
Zhodli sa na tom hlavní aktéri zainteresovaní na projekte kandidatúry.

Zobraziť celý článok

V roku 2026 budú titul Európske hlavné mesto kultúry hostiť SR a Fínsko.

4. jún 2020

Mesto Prešov sa rozhodlo uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2026. Poslanci na štvrtkovom rokovaní schválili prípravu a podanie prihlášky. Výzvu vyhlásilo koncom minulého roka Ministerstvo kultúry SR. Víťazné slovenské mesto bude známe najneskôr v decembri 2021.

Zobraziť celý článok